Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri, Kalp krizi koroner tromboz veya miyokard enfarktüsü olarak da bilinmektedir, Kalp krizi kalp kasının oksijensiz kalarak bir kısmının öldüğü esnada meydana gelir. Genellikle kalbe giden kan damarlarının birinde ya da birkaçında meydana gelen bir kan pıhtısının kalbe giden kan beslemesini engellemesi neticesinde meydana gelir. Bu engellemeye zaman zaman kalbi besleyen damarlardaki ani daralmada neden olabilir. Kalp krizinin görülme riski arterlerin daralması sonucu, risk çok daha yüksektir. Buna neden genellikle arter duvarlarında biriken yağlı artık maddelerdir. Bu nedenle daralır. Kalp krizinin en yaygın olarak görülen belirtileri ise kalbin çok hızlı çarpması, yoğun bir halsizlik ya da düzensiz kalp çarpıntısı, nefes darlığı, kalbe yeterli kan gelmemesi sonucu oluşan göğüs ağrılarıdır. Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan doluluk, baskı hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi oluşan ağrı genellikle birkaç dakikadan fazla sürmekte. Ağrının derecesi ise krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilmektedir. Bu ağrılar göğüs kısmında olabileceği gibi karnın üst bölgelerinde, her iki kolda veya omuzlarda, boyun ve çene bölgesinde de ortaya çıkabilmektedir. Göğüs ağrısına baş dönmesi, gözlerin kararması, mide bulantısı, ani terleme eşlik edebilir. Vücut ısısı düşerek cilt soğuyabilir ve kişiye sinirlilik ve kaygı hâkim olabilir.

Belirtileri; Kalp krizinin en belirgin işareti göğüs ağrısıdır. Kalp krizinin işareti olan göğüs ağrısının tablosu şu şekilde sıralanabilir. 15-20 dakikadan fazla ya da saatlerce sürebilmekte beraber, bilinen şekilde dinlenerek ya da nitrogliserinle geçmez. Ağırlık, baskı yapıcı, sıkıştıran tarzda olabilir. Şiddetli ve künt vasıtadır. Bunun yanında keskin ya da belirsizde olabilmektedir. Göğüste daralma ve baskı hissi uyandırması, Beraberinde hazımsızlık, soğuk terleme ve ölüm korkusu.

Nefes darlığı; Nefes darlığının ani oluşu akciğerden çok kalp hastalığını düşündürür. Uyurken gelişen nefes darlığı daha çok mitral kapak hastalığı ya da sol kalp yetersizliği olan kişilerde görülür. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkmaktadır.

Öksürük; Kalp hastalıklarında beliren öksürük, yorulmakla alakalı ve kesik kesiktir. Çarpıntı ve nefes darlığı ve hırıltılı solunumla da birlikte olabilir. Geceleri uykudan uyandıran ve kalkıp oturmakla geçen öksürük, kesinlikle kalp yetersizliği belirtisidir.

Yorgunluk ve Halsizlik; Koroner arterlerinde yaygın tıkanıklıklar ve daralmalar olan hastalarda da Harcanan güçle birlikte ciddi yorgunluk hissi oluşur.

Çarpıntı; Bazen çarpıntılar çarpıntı krizi denen krizler halinde gelir. Çarpıntı Krizleri kendiliğinden geçebildiği gibi, çok uzun sürebildiği de görülebilmektedir.

Bayılma; Kalp kan basıncının (Atım hacmi) ani düşüşü sonucu gelişen ve beyin kan akımının yetersizliğine bağlı geçici şuur kaybı neden olabilir. Bunun yanında baş dönmesi ve sersemleme görülebilir.

Mide bulantısı, kusma ve Sıkıntı hissi; bu belirtiler görülen vakaların analizleri sonucu 100 kişiden ancak 75-80'inde görüldüğünü ortaya koymuş. Geri kalan %20'lik kısım ise sessiz kalp krizi olarak belirtilen ve belirti vermeden ortaya çıkmasıdır ki, ilk belirtisiyle birlikte sonucu ani ölüm olabilmektedir.

Acil Müdahale; Kalp krizi belirtisi başladıktan sonraki ilk bir saat içinde, geç kalındığından ya da anlaşılamadığından ölümlerin yarısı bu zamanda gerçekleşmektedir. Bu nedenle kalp krizi acildir. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirmektedir. Çünkü ölümcül ritim bozuklukları kalp krizinin ilk birkaç saatinde ölümün başlıca sebebidir.

Tedavinin gayesi kalp kası ölümünün ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini karşılamak, karmaşa ve yan etkileri önlemektir. Çünkü zaman geçtikçe ritim bozukluklarından dolayı ölüm riski artacak ve harap olan kalp kası miktarı artacaktır. Harap olan kalp kasının telafisi bulunmamaktadır.

Kalp krizi belirtisi durumunda yapılması gerekenler

  • Eğer kalp krizi belirtileri esnasında yalnızsanız, Bireyin o anda tıkalı olan damarını açabilmesi için yapacağı hiçbir müdahale yoktur. Bunun dışında, öncelikle ağrı başladığında telefonla yakınlarınızı arayarak durumunuzu haber verin.
  • Yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmak için, bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
  • Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da yine de burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürmeye çalışın. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan basıncını artırabilir.
  • Bir bardak su ile aspirin alın.
  • Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.
  • Kesinlikle ayakta beklemeyin. Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir vuruk sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak müdahaleler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.
  • Kesinlikle ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.
  • Sıcak ya da soğuk suyun altına kesinlikle girilmemeli. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikelidir. Kalp damarlarını büzer hatta tıkalı olmayan damarlarında daralmasına neden olur.
  • Kadınların kalp krizi durumunda, erkeklere nazaran daha farklı belirtiler gösterdiği unutmayın. Telefon konuşması esnasında ya da eve gelen doktorla olan konuşmanızda da kalp krizi şüphenizin ne şekilde olduğunu anlatın.
  • Her dakika önemlidir. Kendinizi mümkün olduğunca hızlı bir biçimde uygun bir hastaneye götürülmenizi sağlayın.
Sonuç; Bir kalp krizi, kalbin etrafını saran ve besleyen damarlardan bir ya da birkaç tanesinin tıkanması sonucudur. Müdahalenin amacı ise tıkanan kan damarını veya damarları en hızlı biçimde açmaktır, böylece damarda ya da damarlarda kanın tekrar akmasını sağlamaktır.
Son Güncelleme : 19.01.2024 15:31:53
Kalp Krizi Belirtileri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kalp Krizi Belirtileri Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Kalp Krizi Belirtileri"
Benim dayım 20 gü önce kalp krizi geçirdi. Şimdi hep korkuyoruz kalp krizi belirtileri nelerdir. Kalp krizi belirtisi durumda neler yapılmalıdır. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Velud . 02.09.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Büyü Belirtileri
Büyü Belirtileri
Büyü belirtileri, diğer bir adı sihir olan büyü; kişinin doğaüstü veya mistik yollar aracılığı ile, nesneleri ve insanları etkileyen uygulamalar topluluğudur. Dinimizde haram olduğu kesin olarak bildirilen büyü; ne yazık ki birçok kişi tarafından çeş...
20 Lik Diş Belirtileri
20 Lik Diş Belirtileri
20'lik Diş Belirtileri, 20'lik diş ağrısını bu dişi çekmek zorunda kalanlar oldukça iyi bilirler. Zira bedenin en hassas ve en sağlam olduğu yapılardan birisi olan dişin ortada hiçbir sebep yok iken ortaya çıkması ve damağı delmesi gibi birçok tehlik...
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri, Bayanları anlamak oldukça zordur. Ancak bazen erkekleri de anlayabilmek bir o kadar zordur. Bir erkeğin bizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlayabilmek oldukça zordur. Erkeklerin sizden hoşlandığını anlayabileceğiniz tam ...
Çıkık Belirtileri
Çıkık Belirtileri
Çıkık belirtileri, insanlarda yaş fark etmeden ortaya çıkan çıkık belirtileri hemen hemen herkeste aynı etkileri gösterir. Direk olarak fiziksel bir şekilde meydana gelen çıkık durumlarında insanlarda gözle görülebilir ve elle hissedilebilir belirtil...
Kum Dökme Belirtileri
Kum Dökme Belirtileri
Kum Dökme Belirtileri, Tıbbi anlamda taş düşürme olarak nitelendirilen bu duruma halk arasında kum dökme dı verilmektedir. Tıbbi anlamdaki taş parçaları minik kum tanelerinden oluşmaktadır. Bu taşlar bazen bir bütün olarak büyükçe bazen de minik, min...
D Vitamini Eksikliği Belirtileri
D Vitamini Eksikliği Belirtileri
D vitamini eksikliği belirtileri, vücutta günlük D vitamini ihtiyacını 15 dakika gibi bir sürede güneş ışığından yararlanarak sağlayabilmektedir. Buna rağmen yetişkin nüfusun %20'lik bir kısmında bu vitamin eksikliği yaşanmaktadır. Cinsiyet olarak is...
Aids Belirtileri
Aids Belirtileri
Aids belirtileri hem erkeklerde hem de kadınlarda farksız olarak meydana gelen bir durumdur. Bu hastalık erkeklerde ölümcül olan bir hastalıktır. Bu nedenle erkeklerde aids belirtileri her geçen gün biraz daha ağırlaşarak daha kötü bir hal alacaktır....
Sinir Krizi Belirtileri
Sinir Krizi Belirtileri
Sinir Krizi Belirtileri, Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde birçok stresli durumların yaşanması söz konusu olmaktadır. Bu durum beraberinde bireyin psikolojisini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Özellikle de sinir krizi rahatsızlığın yaşanmas...
Göbek Düşmesi Belirtileri
Göbek Düşmesi Belirtileri
Göbek düşmesi belirtileri, özellikle ağır işlerde çalışan insanlarda meydana gelerek çok ciddi rahatsızlıklarla karşımıza çıkmaktadır. İnsanlarda meydana getirmiş olduğu birçok belirti ile kişilerin yaşam kalitelerini yüzde elli ve hatta daha fazla o...
Kıl Kurdu Belirtileri
Kıl Kurdu Belirtileri
Kıl kurdu belirtileri: Kıl kurdu, yuvarlak solucanlar familyasından, dünya çapında yaygın olan bir bağırsak paraziti türüdür. Kıl kurdu'nu bağırsak paraziti olan ve kıl kurdundan daha büyük bağırsak solucanı ile karıştırmamak gerekir. Düz, renksiz, k...
Karaciğer Hastalıkları Belirtileri
Karaciğer Hastalıkları Belirtileri
Karaciğer Hastalıkları Belirtileri, Karaciğer hastalıkları belirtileri, karaciğerin hasta olmasına neden olan belirtilere göre değişiklikler göstermektedir. Karaciğer hastalığı belirtileri, alkole bağlı karaciğer hastalığı, karaciğer yağlanmasına bağ...
Böbrek Taşı Belirtileri
Böbrek Taşı Belirtileri
Böbrek Taşı Belirtileri; Böbrek hastalıkları çok çeşitli belirtiler göstermektedir. Böbrek taşı çok uzun bir süre sızı ve ağrı göstermeyebilir. Bunun dışında önemli olmadığını sandığımız ağrılar böbrek taşının habercisi olabilir. Ağrılar çok şiddetli...

 

Büyü Belirtileri
20 Lik Diş Belirtileri
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri
Çıkık Belirtileri
Kum Dökme Belirtileri
D Vitamini Eksikliği Belirtileri
Aids Belirtileri
Sinir Krizi Belirtileri
Göbek Düşmesi Belirtileri
Kıl Kurdu Belirtileri
Karaciğer Hastalıkları Belirtileri
Böbrek Taşı Belirtileri
Erkek Bebek Belirtileri
Hıv Belirtileri
İç Kanama Belirtileri
Kuduz Belirtileri
Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri
1 Aylık Hamilelik Belirtileri
İltihaplı Romatizma Belirtileri
B12 Eksikliği Belirtileri
Karaciğer Kanseri Belirtileri
Göbek Fıtığı Belirtileri
Prostat Belirtileri
Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri
Frengi Belirtileri
Siyatik Belirtileri
Sarılık Belirtileri
Siroz Belirtileri
Fibromiyalji Belirtileri
İlik Kanseri Belirtileri
Popüler İçerik
Erkek Bebek Belirtileri
Erkek Bebek Belirtileri
Erkek Bebek Belirtileri, Günümüz teknolojisine rağmen bazı çiftler bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için doğana kadar beklemeye karar verirler. Bunun...
Hıv Belirtileri
Hıv Belirtileri
Hıv belirtileri, AIDS hastalığına sebebiyet veren Hıv adında bir virüs bulunmaktadır. Bu virüs vücut direncini düşürerek, bağışıklık sisteminin çökmes...
İç Kanama Belirtileri
İç Kanama Belirtileri
İç Kanama Belirtileri, İç kanama, zaman zaman hayatımızı tehdit eden komplikasyonlara yol açabileceğinden dolayı, acil tıbbi müdahale gerekir. İç ka...
Kuduz Belirtileri
Kuduz Belirtileri
Kuduz Belirtileri, Kuduz insanın özellikle merkezi sinir sistemi ve beyninde oluşan virüs sonucunda oluşan bulaşıcı ve çok tehlikeli bir hastalık olar...
Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri
Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri
Bağırsak düğümlenmesi belirtileri, Bağırsak düğümlenmesi herhangi bir nedenle bağırsaklarda oluşan tıkanık sonucu oluşan kıvrımlar ve bükülmeler sonuc...
1 Aylık Hamilelik Belirtileri
1 Aylık Hamilelik Belirtileri
1 Aylık  Hamilelik Belirtileri, Anne adayları adet gecikmesinin olduğu haftayı ilk hafta olarak değerlendirirler. Oysaki uzman doktorlar, bu haftayı a...
İltihaplı Romatizma Belirtileri
İltihaplı Romatizma Belirtileri
İltihaplı Romatizma Belirtileri, Romatizma; Gerçekte tek bir hastalık değildir. Romatizmanın birçok çeşidi vardır ve bağ dokusu ile eklemleri etkileye...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Büyü Belirtileri
20 Lik Diş Belirtileri
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri
Çıkık Belirtileri
Kum Dökme Belirtileri
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024